چگونه راه‌اندازی یک برنامه وفاداری، درآمد فروشگاه shopify plus را ۲۶ درصد افزایش داد

چگونه راه‌اندازی یک برنامه وفاداری، درآمد فروشگاه shopify plus را 26 درصد افزایش داد

چگونه راه‌اندازی یک برنامه وفاداری، درآمد فروشگاه shopify plus را 26 درصد افزایش داد

 

هدی رضایی

 

در سال‌های اخیر تحقیقات زیاد نشان داده است که خریداران آنلاین واکنش خوبی به فروشگاه‌های تجارت الکترونیکی نشان می‌دهند که دارای یک برنامه وفاداری قوی، کاربرپسند و ساده هستند. طبق تحقیقات Bain & company حدود ۶۰ تا۸۰ درصد مشتریانی که خود را راضی توصیف کرده‌اند، دیگر بدون برنامه ‌وفاداری راضی به خرید از آن خرده‌فروشی نیستند. گویا مشتریان به وجود تخفیف و برنامه‌های وفاداری در برنامه فروش یک برند عادت می‌کنند و اگر این مورد در استراتژی شرکت نباشد، به‌راحتی آن را با دیگر فروشگاه‌ها که آفرهای خوبی پیشنهاد می‌دهند، عوض می‌کنند. طبق گفته شرکت Shopify سه عامل مهم در موفقیت برنامه‌های وفاداری این است که آیا استفاده آن‌ها برای مشتریان ساده است؟ درک آن آسان است و آیا تخفیف‌های چشم‌گیری به مشتریان ارائه می‌دهند؟ در ادامه مطالعه موردی برند shopify plus را خواهید خواند و درخواهید یافت که این برند چگونه با تغییرات اساسی در راه‌اندازی برنامه وفاداری خود به افزایش مشتری و درآمد خود کمک کرد.

تعیین هدف

این خرده‌فروش کفش ابتدا هدف خود را از راه‌اندازی برنامه وفاداری مشخص کرده بود و به دنبال افزایش نرخ تبدیل (درصد تبدیل بازدیدکنندگان وب‌سایت به خریداران فروشگاه) و افزایش قابل توجه حاشیه سود خود بود.

یکی از مهم‌ترین چالش‌های بازدارنده شاپیفای پلاس از دست‌یابی به این اهداف، عدم توانایی آن‌ها در حفظ مشتری بود. این بیشتر به دلیل کم‌کاری برنامه وفاداری آن‌ها بود که ثبت‌نام چندانی نداشت و مشارکت مشتری کم بود. اگر هیچ تغییری در برنامه وفاداری قبلی ایجاد نمی‌شد، تیم آن‌ها فرصت عظیم کسب درآمد را نیز از دست می‌داد. زیرا مشتریان قبلا به طور منظم وب‌سایت را برای کشف مدل‌های جدید کفش بازدید می‌کردند.

با توجه به ترافیکی که آن‌ها از طریق تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی داشتند، افزایش نگه‌داری مشتری و درنتیجه کاهش نیاز به بازاریابی مجدد برای مشتریان فعلی نیز یک هزینه تبلیغاتی مؤثر بود. علاوه بر این، شاپیفای می‌دانست که اگر بخواهد به تمام اهداف تجارت الکترونیکی خود در سال جاری برسد، باید میزان کاربرپسند بودن فروشگاه خود را بهبود می‌بخشید. آن‌ها در این راه از شرکت مشاوره‌ای به نام Swanky کمک گرفتند.

کمک‌گیری از پلتفرم‌های نرم‌افزاری

شرکت سوانکی با تعیین اهداف مشتری و ارزیابی جعبه ابزار دیجیتال و تجزیه و تحلیل وب‌سایت آن‌ها، قادر به ارزیابی مشکلات تجربه کاربری و نیات مشتری و همچنین فرصت‌های بالقوه رشد برای این کسب‌وکار بود. پس از شناسایی مشکلات اساسی در طرح موجود و عملکرد این فروشگاه آنلاین، تیم سوانکی به‌سرعت شروع به کار کرد و ترکیبی از روش‌های‌ حفظ مشتری را برای افزایش تعامل مشتری اجرا کرد و جست‌وجو و خرید محصولات کفش برای بازدیدکنندگان جدید وب‌سایت را ساده کرد. این امر شامل بهبود جست‌وجو مبتنی بر جنسیت و آیتم‌محوری و افزایش قابلیت‌های جست‌وجوی فروشگاه برای سهولت خریداران در یافتن دقیق همان چیزی است که به دنبال آن بودند. از همه مهم‌تر، تیم توسعه همچنین برنامه وفاداری منسوخ‌شده با نام تجاری را کاملا احیا کرد.

طراحی مجدد برنامه وفاداری

در طراحی مجدد سعی شد فرایند ثبت‌نام مشتری‌پسندتری با انگیزه‌های جذاب و آشکار برای عضویت اعضای جدید ایجاد شود. فرضیه آن‌ها این بود که با ارائه یک انگیزه شفاف و ساده برای ثبت‌نام مشتریان، نرخ ثبت‌نام مشتری خود را افزایش دهند. همچنین لندینگ پیج برای برنامه وفاداری جدید مشتری کاملا اصلاح شد. هنگام طراحی قالب جدید، چهار ویژگی اصلی طرح برای برجسته‌سازی در نظر گرفته شد:

  • از آن‌جا که این برند روی کفش‌های جدید عرضه‌شده تمرکز دارد، دسترسی به محصولات جدید که با پیوستن به برنامه VIP به مشتریان اعطا می‌شد، ارتقا داده شد.
  • ویژگی‌های منحصربه‌فرد مزایای برنامه VIP نشان داده شد.
  • آن‌ها همچنین درصدد بودند مشتریان را تشویق به معرفی دیگران کنند تا بتوانند تعداد کاربران مشتری و فروش خود را بدون هیچ‌گونه هزینه اضافی برای بازاریابی افزایش دهند.
  • همچنین با دادن امتیازات وفاداری به مشتریان در روز تولدشان، هدف این بود که اطلاعات بیشتری در مورد آن‌ها گرفته شود تا تجربیاتشان را در آینده بهتر شخصی‌سازی کنند و یک رابطه طولانی‌مدت بین خود و مشتری و افزایش ارزش چرخه عمر مشتری ایجاد کنند.

علاوه بر این موارد، صفحه برنامه‌ وفاداری به گونه‌ای طراحی شده که همه این امتیازات و ویژگی‌ها در بالای صفحه نمایش داده شوند تا اولین چیزی باشد که مشتریان می‌بینند. جلب توجه اولیه آن‌ها و تشویق به اسکرول داون کردن برای اطلاعات بیشتر هدف دیگر بازطراحی این صفحه بود.

تست پاپ‌آپ‌های برنامه‌های وفاداری

آن‌ها برای این‌که مطمئن شوند تغییراتی که ایجاد می‌کنند، تاثیر مثبت بیشتری روی عملکرد کسب‌‌وکار دارد، از طریق تست A/B شروع به بهبود پاپ‌آپ‌‌های ثبت‌‌نام برنامه وفاداری فروشگاه کردند. این فرایند شامل مقایسه نسخه‌های مختلف پاپ‌آپ‌ها با یکدیگر برای تعیین عملکرد بهتر به منظور افزایش نرخ ثبت‌نام و خرید مشتری است. جالب است بدانید که یکی از مواردی که بیشترین ثبت‌نام و مشارکت مشتری را به همراه داشته است، این است که مزایای برنامه وفاداری را در یک جمله کوتاه به نمایش بگذارید. برای مثال، بنویسید با انجام فلان کار، ۱۰ هزار تومان تخفیف بگیرید. بهتر است که پیام خود را بدون پیچیدگی، کوتاه، مختصر و با زبان رسا بنویسید که مشتریان هنگام خواندن آن گیج و سردرگم نشوند.

نتیجه چه بود؟

تاثیر مثبت این تلاش‌ها چند روز پس از اعمال تغییرات آشکار شد. سوانکی با ترکیب پیشرفت‌های سیستمی و نوسازی برنامه وفاداری به شاپیفای پلاس کمک کرد بازدید وب‌سایت خود را به میزان قابل توجهی افزایش داده و نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری را به میزان ۶۱ درصد افزایش دهند.

آن‌ها توانستند درآمد ماهانه مشتریان خود را به طور حیرت‌انگیزی به میزان ۲۲۶ درصد (از ۸۲ هزار پوند به بیش از ۲۶۰ هزار پوند در ماه) افزایش دهند. این بیشتر به دلیل تنظیمات جدید برنامه وفاداری مشتری بود که نشان داد ۱۳ درصد مشترکین جدید در ۱۴ روز اول پس از ثبت‌نام خود یک خرید انجام داده‌اند. این کار موجب شد که آن‌ها زودتر از هزینه‌ای که برای مشتری می‌کنند، به سود خود برسند. طراحی برنامه وفاداری جدید موجب کاهش چشم‌گیر هزینه خرید و افزایش نرخ تبدیل مشتری و درآمد شرکت شد.

درس‌هایی که کسب‌‌وکارها می‌‌توانند بیاموزند

نتایج حاصل‌شده از سمت مشتریان نشان می‌دهد برندهایی که در طراحی وب‌سایت کاربر پسند و یک برنامه وفاداری قوی سرمایه‌گذاری می‌کنند، می‌توانند با خیال راحت سود خود را در کمپین‌های بازاریابی سرمایه‌گذاری کنند. همچنین آن‌ها خواهند دانست که بازدیدکنندگان جدید احتمالا با یک برنامه وفاداری چرخه عمر بیشتری به عنوان مشتری خواهند داشت.

پس از راه‌اندازی یک برنامه وفاداری موفق، برندها می‌توانند با معرفی عناصر جدید در طرح تخفیفی و پاداش خود به رشد پایدار درآمد و ارزش مادام‌العمر مشتری تداوم ببخشند. به عنوان مثال، آن‌ها ممکن است یک مجموعه VIP تنها برای مشتریانی ایجاد کنند که امتیاز کافی برای دسترسی به این محدوده را کسب کرده‌اند. این شرکت‌ها همچنین می‌توانند نظرسنجی‌های مشتری را در طرح پاداش خود لحاظ کنند و از این طریق هم به آن‌ها امتیاز دهند و هم از آن‌ها اطلاعات بیشتری کسب کنند. بنابراین، لازم است به این بهانه آن‌ها را تشویق به تکمیل اطلاعاتشان کنند.

با به‌کارگیری این راه‌کارها، درآمد، نرخ تبدیل و ارزش مادام‌العمر مشتری هم‌چنان افزایش خواهد یافت. اجرای یک برنامه وفاداری قوی برای فروشگاه تجارت الکترونیکی شما یکی از موثرترین راه‌های ایجاد موفقیت طولانی‌مدت در تجارت آنلاین است.

 

 

اشتراک گذاری
آخرین نوشته ها
برچسب ها
مقالات مرتبط
مقالات

برنامه‌های وفاداری فروشگاه‌های زنجیره‌ای پوشاک

برنامه‌های وفاداری فروشگاه‌های زنجیره‌ای پوشاک به شرط سلامت     با ظهور برندهای جدید در حوزه فروشگاه‌های زنجیره‌ای پوشاک و …

مقالات

مسئولیت اجتماعی چگونه می‌تواند بر برنامه‌های وفاداری تاثیر بگذارد؟

مسئولیت اجتماعی چگونه می‌تواند بر برنامه‌های وفاداری تاثیر بگذارد؟ تقویت اعتبار هدی رضایی، کارشناس ارشد مدیریت اجرایی   از دهه …

مقالات

برنامه وفاداری در رستوران‌های زنجیره‌ای

برنامه وفاداری در رستوران‌های زنجیره‌ای وقتی ساندویچ‌ها قد می‌کشند! آرین طاهری   رستوران‌های زنجیره‌ای مک‌دونالد و جک از جمله رستوران‌های …