نگاهی به برنامه وفاداری شرکت هواپیمایی آذربایجان ایرلاینز

نگاهی به برنامه وفاداری شرکت هواپیمایی آذربایجان ایرلاینز

نگاهی به برنامه وفاداری شرکت هواپیمایی آذربایجان ایرلاینز

پر پرواز

هدی رضایی

آذربایجان ایرلاینز بزرگ­ترین ایرلاین کشور آذربایجان است که به آن آزال (Azal) نیز می‌گویند. این ایرلاین در سال ۱۹۹۲ و پس از تفکیک شرکت هواپیمایی آئروفلوت راه‌اندازی شد و اکنون به ۲۲ مقصد، از جمله کشور ما پرواز مستقیم دارد. در حال حاضر، آزال پروازهای مستقیم از تهران به باکو آذربایجان و برعکس را به وسیله هواپیماهای بویینگ و ایرباس مدرن خود انجام می‌دهد. این ایرلاینز با دارا بودن ۳۱ فروند هواپیمای جت اختصاصی و ۸۰۰ کارمند با کمک برنامه‌های وفاداری باشگاه مشتریان خود توانسته به مشتریان زیادی خدمات ارائه دهد و در سال ۲۰۱۵ موفق به کسب مدال چهار ستاره از اسکای ترکس و در سال ۲۰۱۷ برنده جایزه ایرلاین ایمن شد. خوب است نگاهی به برنامه‌های وفاداری این برند موفق بیندازیم تا با استراتژی و راه­کارهایی که این هواپیمایی در راستای درگیر کردن مشتریان خود انجام داده است، اطلاعاتی کسب کنیم.

برنامه‌های مبتنی بر هزینه شرکت‌های هواپیمایی

مکانیسم برنامه‌های وفاداری ایرلاین‌ها، هتل‌ها و شرکت‌های بزرگ گردشگری به گونه­ای است که مسافران عضو باشگاه مشتریان می‌شوند و بر اساس میزان استفاده از خدمات (تعداد شب‌های اقامت در هتل، کیلومتر طی­شده با هواپیما، یا مبلغی که برای سفر خدمات مسافرتی پرداخت کرده­اند) امتیازاتی کسب می‌کنند. در واقع در کمپین برنامه‌های وفاداری به ازای هر خرید مشتری به او امتیاز می‌دهند. اما چگونه می‌توان به مشتریانی که در مدت زمان کوتاه­تری پول بیشتری خرج می‌کنند، پاداش داد؟ چگونه آن مشتریان را تشویق می‌کنید که به جای این­که برند خود را عوض کنند، هم­چنان خریدشان را از شما انجام دهند؟

برنامه‌های پاداش مبتنی بر هزینه به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد تا مشتریان تکراری و پرمصرف خود را تشخیص دهند. به طور خاص، شرکت‌های هواپیمایی در حال انتقال از برنامه‌های امتیازی به سیستم‌های مبتنی بر هزینه هستند. این برنامه‌های وفاداری جدید به آن­ها این امکان را می‌دهد که با مسافران کثیرالسفر یا همیشگی که پروازهای مکرر داشته و هزینه بیشتری برای پروازهای کمتر پرداخت می‌کنند، تعامل عمیق‌تری داشته باشند.

برنامه وفاداری مبتنی بر هزینه آذربایجان ایرلاینز

در حال حاضر به بیش از 57 مقصد مختلف در قاره‌های آسیا و اروپا و آمریکا پرواز‌های مسافربری و باربری انجام می‌دهد که از شهرهای ایران فقط تهران و تبریز جزو مقاصد این ایرلاین است. خطوط هواپیمایی آذربایجان برای مسافران خود باشگاه مشتریان ترتیب داده است و به مسافران دائمی خود با امتیازات سفر بر اساس نرخ اصلی هر بلیت، پاداش می‌دهد. آن دسته از مسافرانی که زودتر به وضعیت ویژه می‌رسند، از مزایایی مانند دسترسی رایگان به اتاق استراحت، بارگیری سریع‌تر و کمک برای حمل کردن چمدان‌های اضافی برخوردار خواهند بود. این نوع برنامه وفاداری به سود مسافران تجاری است که برای پروازهای لحظه آخری برای رسیدن به قرارهای برنامه‌ریزی‌­شده خود، حاضرند پول بیشتری بپردازند. آذربایجان ایرلاینز هم زمان خرید این مشتریان و هم میزان هزینه‌ای را که آن­ها صرف می‌کنند، از طریق این برنامه شناسایی می‌کند.

ویژگی‌ برنامه وفاداری آذربایجان ایرلاینز

برنامه وفاداری شرکت هواپیمایی آذربایجان AZAL-Miles نام دارد و برنامه‌ای برای مسافران دائمی و همیشگی این خطوط پروازی است و دارا بودن گذرنامه بین­المللی برای داشتن آن ضروری است، چراکه شماره Azal miles شما بر اساس گذرنامه بین­المللی شما ایجاد می‌شود.

این یک برنامه وفاداری است که برای مسافران دائمی این شرکت ایجاد شده است. اعضا می‌توانند برای هر پروازی که با AZAL و Buta airways انجام می‌شود، امتیاز کسب کنند و سپس از آن­ها برای کسب جوایز و بلیت رایگان یا ارتقای سطح خود در باشگاه مشتریان استفاده کنند.

مشتریان می‌توانند با مراجعه به اپلیکیشن یا ای­میل خود اطلاعات مربوط به امتیازات در برنامه آزال مایلز را مشاهده کنند. هم­چنین این امتیازها با ورود به صفحه شخصی هر مسافر در وب­سایت یا تماس با هواپیمایی قابل مشاهده است.

روش کسب امتیاز در آزال مایلز

اعضای باشگاه مشتریان آزال مایلز می‌توانند با پروازهای این شرکت در ازای مسافت پیموده­شده خود امتیاز کسب کنند. نحوه اضافه شدن امتیازها نیز به این صورت است که مسافران هنگام خرید بلیت یا ثبت­نام در سایت، شماره مخصوص به خود را دریافت کرده و امتیازهای باشگاه مشتریان آن­ها نهایت تا هفت روز به پروفایل آن­ها اضافه می‌شود. این امتیازها تا ۳۶ ماه اعتبار دارند. اگر طی ۲۴ ماه فرد با پروازهای منظم خطوط هواپیمایی آذربایجان یا خطوط هواپیمایی شخص ثالث هیچ پروازی انجام ندهد، حساب کلاسیک لغو شده و امتیازهای لغوشده بازیابی نمی‌شوند. (در مورد تمدید انقضای این امتیازها به صورت استثنا در دوران کرونا شرایط ویژه‌ای در نظر گرفته شده است.)

  • امتیازهای سفر هنگامی که اعضا از پروازهای این شرکت یا خدمات شرکای هواپیمایی استفاده می‌کنند، جمع‌آوری می‌شود.
  • امتیازهای سفر به ازای هر یورو بر مبنای نرخ اصلی بلیت محاسبه می‌شود.
  • مسافران به ازای هر سفر میزانی ثابت امتیاز به دست می‌آورند که بر مبنای مقصد و کلاس پروازی به آن­ها تعلق می‌گیرد.

با کسب امتیاز و رسیدن آن به مقدار معین مسافران می‌توانند بلیت بعدی را با تخفیف یا رایگان بخرند و پاداش و خدمات ارزش افزوده بگیرند. امتیازهای این برنامه را هم­چنین با خرید از شرکای تجاری این هواپیمایی مانند هتل‌ها، بانک‌ها، شرکت‌های اینترنتی، شرکت اجاره خودرو، آژانس‌های مسافرتی و… می‌توان به دست آورد.

سطوح مختلف باشگاه مشتریان آزال

عضویت در سه سطح وجود دارد؛ طلایی، کلاسیک و پلاتینیوم. هر کدام از این سطوح مزیت‌های خاص خود را دارند. برای مثال، اعضای سطح طلایی و پلاتینیوم می‌توانند زمان پرواز خود را بدون هزینه تغییر دهند. بااین‌حال، اعضای کلاسیک باشگاه ملزم به پرداخت ۵۰ یورو (برای تغییر زمان پرواز رفت یا برگشت) خواهند بود.

هم­چنین اعضای سطوح طلایی و پلاتینیوم با کسب تعداد کافی امتیاز می‌توانند از مزایای اضافی مانند دسترسی به سالن‌های تجاری فرودگاه، کمک­هزینه اضافی برای چمدان‌ها و… بهره­مند شوند. برای اطلاعات بیشتر و کسب جزئیات بیشتر، می‌توانید به سایت این هواپیمایی مراجعه کنید و در مورد مزایای این سطوح مفصل بخوانید.

تمدید انقضای امتیازها در دوران کرونا

با شیوع کرونا، پروازهای بسیاری لغو شد و شرکت‌های هواپیمایی ضربه اقتصادی شدیدی متحمل شدند. مسافران بسیاری نیز به دلیل بسته بودن مرزها مجبور شدند پرواز خود را عقب بیندازند. بااین­حال، آن­ها نگرانی در خصوص سوختن امتیازهای باشگاه مشتریان خود داشتند. هواپیمایی آذربایجان ایرلاینز یکی از شرکت‌هایی بود که به این نگرانی مسافران توجه کرد و تاریخ انقضای امتیازهای برنامه وفاداری AZAL-Miles را به دلیل شیوع کرونا تمدید کرد.

با توجه به وضعیت موجود و همه‌گیری ویروس کرونا و متعاقب آن محدودیت پروازها در اکثر مقاصد، شرکت هواپیمایی آذربایجان تاریخ انقضای امتیاز پاداش شرکت­کنندگان در برنامه وفاداری AZAL-Miles خود را تا پایان سال تمدید کرد.

مسافرانی که امتیاز آن­ها در این برنامه وفاداری در سال جاری منقضی شده باشد، می‌توانند تا سال آینده از آن استفاده کنند. این قانون در مورد امتیازهای سفرهایی که با هواپیما انجام می‌شود و هم­چنین امتیازهای سطوح طلایی و پلاتینیوم اعمال می­شود. هم­چنین یک نوتیفیکیشن در این رابطه به اعضای این باشگاه از طریق ای­میل اطلاع­رسانی می­شود.

 

اشتراک گذاری
آخرین نوشته ها
برچسب ها
مقالات مرتبط
گزارش

نگاهی به رویکردهای جدید داده‌کاوی در حوزه مشتری

نگاهی به رویکردهای جدید داده‌کاوی در حوزه مشتری پرسه‌زنی در دنیای داده‌ها آرین طاهری   پیشرفت فناوری موجب شده است …

گزارش

برنامه‌های وفاداری صنعت مواد غذایی تندمصرف

برنامه‌های وفاداری صنعت مواد غذایی تندمصرف سناریوی نبرد آرین طاهری برای شرکت‌هایی که خدمات و محصولات خود را به صورت …

گزارش

نگاهی به برنامه وفاداری شرکت هواپیمایی آذربایجان ایرلاینز

نگاهی به برنامه وفاداری شرکت هواپیمایی آذربایجان ایرلاینز پر پرواز هدی رضایی آذربایجان ایرلاینز بزرگ­ترین ایرلاین کشور آذربایجان است که …